Skip links
MARKA TESCİLİ

MARKA TESCİLİ

MARKA TESCİLİ

Bir firmayı ifade eden ve müşterilerine karşı fark yaratıcı özellikler taşıyan, kurumun kurumsal izlenimini diğer kişi ve kuruluşlara karşı açık bir biçimde ifade eden her türlü işaret, marka olarak tanımlanır. Bu işaretin yasal olarak korunması durumuna marka tescil ismi verilir.

Markalaşmış olan her ürün ve dizaynın öncelikli ihtiyaçlarının başında, markanın korunması gelir. Bir markaya sahip işletme ve kişiler, o markanın bütün hak ve sorumluluklarını üstlerine almalıdırlar.  Bunun yasal yoluna o markayı tescil etmek denir.

Marka tescili işletmeler veya firmalar için avantaj sağlayan çok önemli bir kavram olarak bilinir. Kendi markanızı tescil ettirmeniz, başka kişilerin o markayı kullanarak kazanç ve fayda sağlamasını önler.

Yani, marka tescili ile size ait olan markanın bütün haklarını üzerine almış bulunursunuz.

Bununla beraber markanızı tescil ederek sonrası için lisans verme, devretme ya da miras bırakma hakkına sahip olursunuz. Marka tescil süreleri değişken olabilmekle beraber çoğu zaman 10 yıllıktır. Gereken ek ücretler ödendikten sonra marka tescil süreci daha fazla uzatılabilir.

Bu konuda kapsamlı bilgi sahibi olmak ve markalaşma sürecinde profesyonel kişilerden destek almanız için Ted Ajans olarak sizlere en sistemli hizmeti sunuyoruz.

Marka Tescilinin Günümüzde Önemi

Markanın korunabilmesi, bir iş modelinin veya ürünün geliştirilmesi evresinden itibaren önemsenmesi gereken bir konudur. Endüstriyel bir hak olan markanın korunması ise ancak tescil ile mümkündür. Sonrasında olası bir marka ihlalinde, marka hakkının ileri sürülmesi, durdurulması, giderilmesi, önlenmesinin ve tazminatın talep edilmesi gibi konular marka tescili için oldukça önemlidir.

Marka hakkını zarara uğratan kişiler hakkında ceza soruşturması başlatılması talep edilir. Aynı zamanda taklit ürünlere karşı markanın korunması, domain alınması gibi birçok konuda marka tescili önem taşır. Tescilsiz markalar için ancak haksız rekabetle alakalı olarak dar bir korumadan yararlanabilir.

Marka Tescilinin Faydaları Nelerdir?

Türkiye’de her yıl, milyonlarca sahte ve taklit ürün üretilmekte veya yurt dışından ülkemize getirilmektedir. Bunun benzeri her türlü hak hırsızlığı hakkında marka tescili yaptıran bir firma, kendi sektöründe ve Türkiye sınırları içerisinde, markasının tekel tüketicisi olup, marka sahibi isterse markasını kullanan kişilere karşı dava açabilme hakkına sahiptir.  Marka tescil uygulamasının çeşitli faydaları ise şu şekildedir;

  • Aynı sektörde iş yapan kişi ve firmaların markayı kullanabilmesi mani olunabilecektir.
  • Şirket veya firmanın kurumsal imajı resmi olarak tescillenmiş olacaktır.
  • Tescil başvurusuyla beraber 10 yıl sürecek olan bir koruma süresi başlayacaktır.
  • .tr uzantılı internet adreslerinin kullanım hakkı kurum veya firma sahibinin olacaktır.
  • E- ticaret ve tabela girişimleri yasal güvence altına alınmış olacaktır.
  • Markanın Register işareti ile kullanımı yapılacak ve tescil durumunun doğrulaması da mümkün olabilecektir.

Siz de tüm bu ayrıcalıklardan yararlanmak istiyorsanız bizimle vakit kaybetmeden iletişime geçin. Maps Register olarak marka tescil süreçlerinizde adım adım yanınızdayız.

Yorum Yap

Explore
Drag